החוק למיחזור פסולת אלקטרונית ויישומו

החוק למיחזור פסולת אלקטרונית – כך נתמודד עם האתגרים שבפתח

מאת גדי רייכמן

מתוך כתבה שפורסמה בעלון סיכום פעילות לשנת 2014 של תאגיד מאי.

גדי רייכמן

גדי רייכמן מנכ"ל

בחודש מרץ 2014, נכנס החוק למיחזור פסולת אלקטרונית לתוקפו. החוק מציב יעדי מיחזור עולים, עד ל- 50% בשנת 2021. החוק לבדו, על אף חשיבותו הרבה, אינו הפתרון הכולל. עם כניסת החוק לתוקפו ניצבים בפנינו שלושה אתגרים מרכזיים, שכל אחד מהם הוא בבחינת עולם ומלואו- ומצריך מאמץ מחשבתי ויישם מעמיק ויסודי.

האתגר הראשון הינו האתגר הצרכני- היינו, חינוך הציבור ושינוי הרגלים: הצרכנים, חייבים להבין את חשיבות המיחזור והשימוש  החוזר, לקחת בו חלק ולדרוש מהיצרנים להיות הרבה יותר "ירוקים".
בעניין זה, אנו חווים כיום מהפכה של ממש בגישת הצרכנים, וניתן לראות זאת בשלושה תחומים עיקריים.

  1. הצרכנים מצפים כי למוצר שהם רוכשים היום יהיה ערך כלכלי או שימושי "מחר": כלומר , יהיה ניתן לחדשו ולהעבירו לשימוש חוזר למשתמש קצה אחר, ובכך לשמור על הסביבה- אך גם לשמור על יעלות כלכלית.
  2. יותר ויותר צרכנים רוצים לוודא כי למוצר שהם רוכשים היום תהיה המשכיות כלשהי בעתיד, ביום שהם יסיימו את השימוש בו. לדוגמה: מוצר שתוכנן כראוי מראש למיחזור מהיר או שתוכנן לו ייעוד שימושי שונה, לאחר שסיים את תפקידו. זהו ניגוד מוחלט לגישה ששלטה עד היום: use it & dump it.
  3. הצרכנים מצפים מהיצרן ו/ או היבואן שיהיו "ירוקים" יותר, שייצרו את המוצרים שלהם מחומרים ממוחזרים, שידאגו למחזר את התוצרת ושלא יזהמו את האוויר והשפכים בתהליכי הייצור.

האתגר השני הוא אתגר יישום החוק. גופי היישום, כחלק מתפקידם הציבורי והחוקי, חייבים לתת דגש על נגישות לציבור ולפרוס מערכות לוגיסטיות מורכבות לטובת איסוף הפסולת האלקטרונית. זהו עניין מורכב ויקר, מעבר לביצוע פעולות השימוש החוזר או המיחזור. האתגר השלישי הוא יכולת הטיפול והמיחזור של כמויות גדולות.

אנו בקבוצת "אולטרייד" נערכנו לא מכבר לתת מענה מלא בתהליך סביבתי וייחודי. בשיתןף פעולה מעמיק עם תאגיד מאי, אנו אוספים, ממחזרים פסולת אלקטרונית בעבור התאגיד, ממיינים אותה- ובסיוע התאגיד, מעבירים אותה למיחזור מוכר על פי החוק.

מוצרים בעלי אופק טכנולוגי מועברים למתקן חידוש פסולת אלקטרונית, שם אנו משפצים את המכלולים הפנימיים, מבצעים שיפוץ אסתטי ומוכרים את המוצרים הללו בארץ ובעולם- עם שירות, אחריות והתקנות. בכך אנו מפחיתים ייצור וצריכה של מוצרים חדשים וכן מפחיתים ייצור של מוצרים שאין להם "אופק טכנולוגי".

אנו, במפעל המתקדם ביותר במזה"ת, ממחזרים באופן אוטומטי את המוצרים למתכות מהם יוצרו, ומפיקים ברזל, פלסטיק, אלומיניום, נירוסטה, נחושת ומתכות שונות בתהליכים יבשים ללא זיהום או פליטה. בכך מפחיתים את כריית המתכות ואת הזיהום הכרוך בייצורם למינימום.

הכותב הוא מנכ"ל ALLTRADE, מתקן טיפול מורשה מטעם מאי.